Strona główna / Blog / Trendy we wnętrzach

Trendy we wnętrzach

Tak jak i trendy w modzie, tak i trendy we wnętrzach zmieniają się co roku. Wymusza to na nas jako projektantach wnętrz ciągłe zapoznawanie nie tylko z nowinkami technologicznymi, ale również z nowinkami w aranżacjach, które pozwalają projektować zgodnie z najnowszymi trendami.
To co najczęściej się zmienia to właśnie kolor i faktura materiałów. Projektując wnętrze starajmy się utrzymać je w duchu minimalizmu, a łatwiej nam będzie dopasować go do aktualnych trendów właśnie poprzez użycie ciekawych dodatków, które w łatwy i jednocześnie nie zawsze kosztowny sposób możemy wymienić.

Co nowego w 2015r.?

Kolor
Każdego roku Pantone wybiera jeden z kolorów i ogłasza go kolorem roku. W 2015 kolorem tym jest Marsala, czyli ciepły odcień bordo, który pięknie współgra z beżami tworząc idealne i niezwykle eleganckie połączenie.
Oczywiście decydując się na tak intensywny kolor, w przypadku małych pomieszczeń, najlepiej pomalować nim tylko część ścian, inaczej efekt będzie zbyt mocny i przytłaczający.
Oprócz wspomnianej marsali kolorem, który nadal króluje we wnętrzach jest kolor niebieski ( w różnych odcieniach od turkusu aż do szmaragdu), ale w chłodnym, zimnym odcieniu. Najważniejsze, żeby kolory były głębokie i wyraziste.
Jeśli ktoś jednak nie czuje się dobrze w pomieszczeniach pomalowanych na tak intensywne kolory dobrym wyborem jest piękne i ponadczasowe połączenie bieli i czerni, jak również szarości, które cały czas dominują w kolorystyce naszych wnętrz.
marsala-accent-wall-1 -oliinteriordesign.com
Wzory
W 2015 roku dominują wyraziste wzory i nadruki. Dalej królują wzory geometryczne wykonane w technice 3d, ale wszystko musi przyjmować wielkie rozmiary, być przerysowane i zaakcentowane w mocny sposób.
Moja podpowiedź – wykorzystajcie wszelkiego rodzaju dodatki z geometrycznymi wzorami, mogą to być poszewki na poduszki, drobne bibeloty, obrazki, zdjęcia, obrusy, podkładki na stół. Aby nie przesadzić można te dodatki stopniowo dokładać do pomieszczenia i przyglądać się efektom swoich prac. Warto zachować umiar. Zbyt wiele dekoracji spowoduje chaos i zdecydowanie obniża komfort korzystania z takiego pomieszczenia.

Materiały
Zdecydowanie naturalne, czyli drewno, metal, kamień, szkło. Odchodzimy od materiałów wykonanych na wysoki połysk, króluje mat! Stawiamy na drewniane meble z wyrazistym usłojeniem, delikatnie tylko zaimpregnowane, aby podkreślić rysunek drewna, a nie przykryć go. Równie modne są wszelkie odrestaurowane stare meble głównie z lat 60. i 70. XXw. (ten trend już od dłuższego czasu gości we wnętrzach i oby tak dalej).
W 2015 stawiamy również na miedź i wszelkie miedziane wykończenia – oprawy na obrazy, świeczniki, lampy i kinkiety, nogi, stelaże od stolików kawowych, itd.
aliexpress.com
Dla mnie jako projektanta wnętrz ważne jest, aby projektując dbać przede wszystkim o dopasowanie wnętrza do gustu klientów. W moich aranżacjach stawiam na komfort łącząc go jednocześnie z najnowszymi trendami, które dopasowuję do klienta. Nigdy na odwrót. Często klienci pytają mnie, jak ponosząc niewielkie koszty można zmienić wnętrze tak, aby spełniało wymagania odnośnie funkcjonalności i jednocześnie było urządzone zgodnie z najnowszymi trendami. Moja podpowiedź to bawcie się dodatkami, a sami zobaczycie jak w prosty sposób zmienić wygląd pomieszczeń.