Strona główna / Blog / Home staging czyli jak korzystnie sprzedać mieszkanie?

Home staging czyli jak korzystnie sprzedać mieszkanie?

Home staging czyli jak korzystnie sprzedać mieszkanie?

Home staging jest pojęciem nowym i zapewne niewiele osób wie, co się za nim kryje. Home staging jest niczym innym tylko przygotowaniem nieruchomości (mieszkania, domu) do sprzedaży i zyskuje na popularności nawet w mniejszych miastach jak Jaworzno, Sosnowiec, Chrzanów czy Mysłowice. Pojęcie to, na naszym rynku nowe, w Stanach Zjednoczonych pojawiło się już latach ’70 ubiegłego wieku, a obecnie większość nieruchomości jest przygotowywana przez profesjonalne firmy. Oczywiście przygotowanie można wykonać samodzielnie, ale skorzystanie z usług osoby zajmującej się home stagingiem profesjonalnie niesie za sobą spore korzyści. Jakie? O tym w dalszej części artykułu.

Przeglądając ogłoszenia sprzedaży mieszkań, czy też domów jako kupujący szczególną uwagę zwracamy na zdjęcia. Opis nieruchomości jest oczywiście równie ważny, ale to po zdjęciach i przysłowiowym „rzuceniu okiem” na nie dokonujemy analizy i pierwszej selekcji interesujących nas lub też nie ogłoszeń.
To na co ja zwracam uwagę patrząc na zdjęcia oferowanego do sprzedaży mieszkania to zbyt duża ilość osobistych rzeczy wystawiona na widok publiczny, zbyt duża ilość bibelotów, dodatków, a nawet bałagan (takie zdjęcia również się zdarzają).
Wielu z zainteresowanych zakupem oglądając zdjęcie podejmie pierwszą decyzję o chęci lub też nie obejrzenia mieszkania w rzeczywistości. Dlatego zdjęcia mają zachęcić i zainteresować przyszłych nabywców nieruchomości. Koniecznie trzeba wyróżnić swoją nieruchomości i wzbudzić zainteresowanie.
Sprzedając nieruchomość należy pamiętać, że kupujący podejmują decyzję, która będzie mieć wpływ na nich przez bardzo długi czas. Taka sytuacja jest bardzo stresująca. Warto więc zaprezentować swoje mieszkanie jako miejsce idealne, czyste, spokojne, poukładane i przestronne (właśnie za to kupujący są w stanie zapłacić więcej).
Poza standardowym posprzątaniem sprzedawanej nieruchomości homestager’y działają troszkę jak projektanci wnętrz upiększając ją wprowadzają ład i usuwają zbędne meble lub rzeczy osobiste. Zdarza się, iż dokładają kilka przedmiotów, które wypożyczają na czas sprzedaży nieruchomości.

Czy usługi homestager’a są drogie? Zdecydowanie nie. Wszystkie działania homestager’a podwyższają wartość sprzedawanej nieruchomości (w ten sposób można sobie zrekompensować poniesione wydatki) oraz zdecydowanie skracają czas sprzedaży.