Strona główna / Blog / Czy projekt wnętrza musi być drogi?

Czy projekt wnętrza musi być drogi?

Przystępując do remontu całego mieszkania, czy też jednego z pomieszczeń w domu (kuchni czy też łazienki) już na samym początku drogi stajemy przed wieloma wyzwaniami. Musimy wybrać materiały (a jest tego naprawdę sporo – płytki, kleje, armatura, sanitariaty, farby, tapety, meble, kanapy, stoły, krzesła, sprzęt agd, lampy, firanki, zasłony, dodatki itd.). Kolejnym krokiem jest znalezienie dobrego wykonawcy lub wykonawców i omówić z nim wszystkie detale i szczegóły naszego remontu. Należy zastanowić się nad tym, czego oczekujemy i tym, jak finalnie ma wyglądać remontowane pomieszczenie – poszukać inspiracji i dostosować je do swojej rzeczywistości. Zakupić wszystkie materiały, co wiąże się również ze znalezieniem najlepszych dostępnych na rynku ofert. Nie wspomnę już o tym, iż aby podjąć pewne decyzje odnośnie na przykład materiałów trzeba mieć wiedzę i doświadczenie!

Dla tych, którzy często remontują swoje mieszkanie wszystko wydaje się być jasne i proste. To co najważniejsze to zrobić dobry plan i się go trzymać. Doświadczenie też oczywiście się przyda.
To o czym nie wspomniałam na początku, a co w trakcie remontu staje się największym wyzwaniem to czas. Potrzebny jest on nam na każdym etapie, a im plan remontu bogatszy tym więcej go potrzebujemy. Niestety nie każdy go ma w nadmiarze i jest w stanie poświęcić się remontowi całkowicie.
W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie architekta/projektanta wnętrz, a praca związana z remontem ograniczy się tylko do kilku punktów. I tutaj wszyscy Ci, którzy uważają, że praca projektanta wnętrz jest zbędna, powiedzą, iż takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty, których można uniknąć wykonując wszystko samodzielnie.
Patrząc tylko na koszty można przyznać sceptykom rację, ale czy aby na pewno samodzielne prowadzenie remontu jest tańsze? Tak naprawdę wystarczy tylko jedna błędna decyzja i całe oszczędności ulatniają się, a w trakcie remontu o błędy i złe decyzje nie trudno.
Popatrzmy na projektanta wnętrz troszkę inaczej.

Zatrudnienie architekta wnętrz to:

  • oszczędność czasu (bo zna temat i ma odpowiednie doświadczenie, a co za tym idzie – podpowie najlepsze, możliwe rozwiązania i co najważniejsze przedstawi nam stworzone projekty i rozwiązania, a my będziemy mogli się zająć innymi, przyjemniejszymi rzeczami);
  • oszczędność na materiałach (bo ma lepsze rozeznanie w rynku i wie, gdzie i za ile);
  • wizja i pomysł na nietypowe rozwiązania (tylko ktoś z odpowiednim doświadczeniem podpowie, jak funkcjonalnie zaplanować pomieszczenie i odpowiednio je urządzić);
  • oszczędność na wykonawcy (w tym też może pomóc! – często projektanci mają swoją „bazę” sprawdzonych wykonawców, którą chętnie dzielą się ze swoimi klientami, dzięki czemu unikamy problemów z nierzetelnymi fachowcami)

Wiem, że to co piszę można uznać za mało obiektywne (jestem projektantem wnętrz), ale z wieloletniego doświadczenia wiem, iż nawet Ci najbardziej nieprzekonani klienci na końcu całego remontowego maratonu byli wdzięczni dziękując mi za wykonaną pracę.